Porady

 

Przygotowanie płytek ceramicznych

Pierwszą czynnością przed przystąpieniem do klejenia płytek jest sprawdzenie ich jakości, czyli dokładne oględziny opakowań oraz oznaczeń, tj. odcienia, kalibracji i daty produkcji. Płytki układane na jednej powierzchni powinny być w tym samym odcieniu oraz kalibrze – numery oznaczeń partii płytek powinny być identyczne. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki, ponieważ coraz częściej producenci płytek ceramicznych stawiają na tworzenie płytek tonalnych. Różnią się one między sobą grafiką i wybarwieniem, co jest zamierzonym efektem, mającym na celu nadanie powierzchni unikatowego charakteru, a nie powtarzalnego wzoru. W związku z tym należy "przetasować" płytki z różnych opakowań przed ułożeniem ich w pomieszczeniu, tym bardziej, że różne wzory płytek są pakowane losowo w kartonie. Chcąc uzyskać idealny efekt natury, nie powinniśmy szukać podobieństw i powtórzeń. Dzięki temu zabiegowi nasze pomieszczenie stanie się wyjątkowe. Jednakże każda taka płytka posiada ograniczoną ilość “twarzy” - wzorów, co jest spowodowane ograniczeniem technologicznym. Efekt ten można wyeliminować poprzez rozłożenie płytek na sucho, przed ułożeniem.


Przygotowanie podłoża pod płytki ceramiczne i deski naturalne

Najpierw należy oczyścić podłoże. Jeżeli podłoże jest nierówne w nieznacznym stopniu, stosujemy zaprawę wyrównawczą, innymi słowy samopoziomującą w zależności od grubości warstwy i docelowego materiału. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wylewki samopoziomujące pod deskę naturalną są inne niż pod płytki, bądź panele. Zastosowanie standardowej wylewki pod deskę naturalną może spowodować jej odklejenie. Różnica pomiędzy materiałami docelowym tkwi także w stosowanym gruncie oraz kleju, ponieważ wyroby naturalne, czyli deska/parkiet wymagają specjalistycznych wyrobów. W przypadku płytek ceramicznych możliwe jest wyrównanie niewielkiej krzywizny powierzchni za pomocą kleju do płytek, jednakże jest to uzależnione od stosowanej zaprawy, ponieważ różnią się one między sobą grubością warstwy, pomijając inne parametry. Ponadto niebywale ważne jest także wysuszenie podłoża, szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym i zastosowaniu deski naturalnej, bądź płytek ceramicznych.

 

Klejenie płytek ceramicznych

Po rozplanowaniu, zbieramy płytki i powoli nakładamy zaprawę klejową na powierzchnię. Zaprawę klejącą należy dobrać odpowiednio do podłoża, wielkości oraz rodzaju płytki. W przypadku układania płytek ceramicznych przeznaczonych tylko na ścianę (glazury) wystarczy użyć kleju klasy C1T, czyli półelastycznego, ewentualnie kleju wyżej pozycjonowanego klasy C2TE, czyli elastycznego. Natomiast jeżeli chodzi o klejenie płytek podłogowych istnieje jeszcze większe rozróżnienie. Przy podłodze nieogrzewanej i płytkach w formacie do 60x60 możemy użyć także śmiało wyżej wymienionych klejów. Wszystko komplikuje się przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ wtedy podstawowym klejem jaki należy zastosować, jest zaprawa klasy C2TE, jednakże tylko do formatu 40x40. Do płytek o formacie 60x60, bądź wyższych, przy ogrzewaniu podłogowym powinno się stosować kleje klasy C2TE S1, czyli wysokoodkształcalne. Natomiast jeżeli chodzi o największe formaty płytek, które ostatnio można spotkać na rynku 120x240, bądź większe powinno się stosować kleje klasy C2TE S2.

 

Naturalne krzywizny płytek ceramicznych

Płytka ceramiczna jest wyrobem, który wytwarzany jest w ponad 1000 stopni celsjusza, przez co może ulec delikatnym deformacjom podczas jej studzenia. Pomimo stosowania coraz nowocześniejszych pieców płytki ceramiczne posiadają mniejsze lub większe krzywizny. Jednakże zależą one w znacznym stopniu od długości płytki. Niestety prawda jest taka, że mieszczą się one w normach europejskich, przez co reklamacje są najczęściej odrzucane. Na rynku istnieją dwa sposoby na uniknięcie tego problemu. Jednym z nich jest stosowanie krzyżyków niwelujących krzywiznę, natomiast drugim zakup płytek producenta który ściśle przestrzega własnych zaostrzonych norm, a nie ogólnoeuropejskich. Przykładem takiej firmy jest Atlas Concorde.

 

Rozplanowanie ułożenia płytek ceramicznych

Montaż płytek ceramicznych rozpoczynamy od rozplanowania kompozycji, która w obecnych czasach wspierana jest przez wizualizacje komputerowe. Jednakże musimy pamiętać, że mogą one różnić się od rzeczywistości, co zależy nie tylko od projektanta, lecz także od poprawek wykonanych podczas prac wykończeniowych. Należy także pamiętać o tym, by etap projektowania, np. łazienki był dopracowany w każdym szczególe, ponieważ wszelkie przeróbki podczas prac prowadzą do zmiany ilości potrzebnego materiału, który najczęściej podlega indywidualnemu zamówieniu. Ponadto podczas prac należy zatrzymać puste opakowania po użytym materiale, ponieważ umieszczone są na nich wszelkie informacje odnośnie odcienia, daty produkcji oraz kalibracji płytek. Pomoże to uniknąć problemowych sytuacji, w momencie domówienia płytek. Wszelkie okładziny ceramiczne wymagają stosowania krzyżyków dystansowych o odpowiedniej szerokości, w zależności od podłoża i materiału. Płytki ceramiczne w zależności od rozmiaru oraz producenta mogą posiadać nieznaczne krzywizny mieszczące się w normach europejskich. Dlatego też szczeliny pomiędzy płytkami powinno się wypełnić zaprawą do fugowania o odpowiedniej szerokości. Zaprawa ta ma na celu nie tylko niwelację nierówności płytek, ale także przenoszenie wszelkich naprężeń, które występują w podłożu. Powszechnie używane wyrażenie płytki bezfugowe można uznać za nierealne, ponieważ fuga ma zadanie czysto funkcjonalne, a nie tylko wizualne. Ponadto producenci płytek ceramicznych zalecają najczęściej stosowanie 2mm szczeliny, by uniknąć ewentualnych problemów w późniejszym czasie użytkowania.

 

Fugowanie płytek ceramicznych - jak fugować płytki

Po stwardnieniu zaprawy klejowej usuwamy krzyżyki i czyścimy powierzchnię. Spoiny można również wyczyścić odkurzaczem. Przed nałożeniem fugi, warto wykonać mały test, poprzez nałożenie fugi w jak najmniej eksponowanym miejscu. Jeżeli ustalimy już odcień i czas zespolenia spoiwa, przystępujemy do nakładania fugi na całej powierzchni płytek. Spoinujemy partiami nie większymi niż 3-4 metry kwadratowe.
W takich miejscach jak kabina prysznicowa, bądź kuchnia zalecana jest fuga epoksydowa - bardziej odporna na zabrudzenia niż tradycyjne fugi. Jednakże pamiętajmy, że fugi epoksydowe są trudne w nałożeniu, oraz szybko zastygają. Dlatego też fachowiec, który decyduje się na zastosowanie takiej fugi powinien mieć doświadczenie, oraz odpowiednie wyposażenie do jej obróbki. Pamiętajmy, że nie ma płytek bezfugowych. Każde płytki powinny być fugowane, ponieważ w innym wypadku może nastąpić pęknięcie płytek.

 

Czyszczenie płytek ceramicznych

Czyszczenie płytek powinno być przeprowadzone w 2-3 etapach. Po wstępnym wiązaniu fugi, używamy wilgotnej gąbki, którą czyścimy spoiny ukośnie do ich kierunku. Pierwsze mycie możemy dokonać dopiero po 30 minutach od nałożenia fugi, a dokładne i ostateczne czyszczenie powierzchni możemy wykonać nie wcześniej niż po 12 godzinach. Pozostał nam tylko ostatni krok, czyli nałożenie silikonu na styku powierzchni poziomej i pionowej, oraz wypełnienie szczelin dylatacyjnych. Natomiast jeżeli chodzi o fugi epoksydowe czyszczenie powierzchni należy przeprowadzić bezpośrednio po nałożeniu fugi, ponieważ czas jej korygowania wynosi tylko 30 minut. Niektórzy z producentów w celu ułatwienia zmywania fugi epoksydowej zalecają specjalne płyny.
Stosując się do tych prostych reguł montażu, możesz mieć pewność, że Twoje wymarzone płytki będą służyły Ci przez wiele lat.

 

Impregnacja płytek ceramicznych

Generalnie rzecz biorąc impregnacja współczesnych płytek ceramicznych nie jest zalecana, jednak jak zawsze istnieją pewne wyjątki. Wyjątkiem są gresy polerowane nieszkliwione oraz techniczne nieimpregnowane, ponieważ nie mają one na sobie szkliwa ani impregnatu, przez co potrafią przyjmować brud. W związku z tym tego rodzaju płytki wymagają impregnacji przed lub po ich położeniu, ale przed fugowaniem. Po ewentualnym nałożeniu impregnatu to on przejmuje parametry płytki, przez co jest odpowiedzialny za wszelkie zmiany powierzchniowe. Dlatego też nie każdy producent je zaleca. Najczęściej polecane to impregnaty firmy Sopro i Fila. Natomiast jeżeli chodzi o płytki szkliwione, to nie wymagają one żadnej impregnacji.

 

Drewno czy ceramika?

Współczesne płytki ceramiczne coraz dokładniej odwzorowują wygląd drewna. Posiadają charakterystyczne usłojenie, przebarwienie, a także efekt miejscowego połysku i strukturę drewna. Dzięki tym zabiegom płytki drewnopodobne przy odpowiednim oświetleniu imponują swoim wyglądem, a także trudno odróżnić je od naturalnej deski. Dlatego też stanowią one doskonałą alternatywę dla deski drewnianej lub paneli podłogowych, a tym bardziej, że posiadają one najlepszy współczynnik przenikania ciepła, spośród wymienionych wyżej materiałów. Ma to ogromne znaczenie przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ dzięki temu można zaoszczędzić na ogrzewaniu powierzchni. Ponadto nie wymagają one stałej konserwacji i pielęgnacji w porównaniu do drewna. Idealnymi miejscami do montażu płytek drewnopochodnych są korytarze, salony, kuchnie, sypialnie. Wielką zaletą zastosowania płytek ceramicznych jest fakt, że nie boją się one wilgoci tak jak inne materiały, dlatego też można stosować je bezproblemowo w łazience i kuchni. A do tego ich konserwacja ograniczona jest do minimum.

 

Składanie ewentualnej reklamacji

Do złożenia reklamacji niezbędny jest dokument zakupu z datą sprzedaży. Reklamację należy napisać samemu i zgłosić w punkcie zakupu płytek. Ponadto najważniejsze jest to, by wszelkie reklamacje na płytki ceramiczne składać przed ich położeniem, ponieważ po ułożeniu reklamacja może zostać odrzucona przez producenta. Ponadto normy europejskie określają także ilość uszkodzonych płytek w dostawie, która wynosi 2 szt na 100. Ponadto jeżeli są to nieznaczne wady, to uszkodzony materiał można wykorzystać na docinkę. Natomiast nasza firma i jej doświadczeni pracownicy sprawdzają każdy towar przychodzący i wychodzący z magazynu, dlatego też ilość reklamacji ze względu na uszkodzenia jest znikoma, a wszelkie reklamacje z tego tytułu załatwiamy indywidualnie. Jednakże na kliencie spoczywa obowiązek sprawdzenia towaru podczas dostawy, ponieważ czas na zgłoszenie reklamacji do hurtowni,bądź fabryki wynosi najczęściej 48h.
 

Montaż płytek na zewnątrz budynku

Taras, zwłaszcza połączony z ogrodem i przestrzenią wokół domu, narażony jest zarówno na działanie dużych wahań temperatur, jak i wnoszenie piasku, żwiru i innych drobin ścierających. Płytki stosowane na tarasie powinny być zatem mrozoodporne, o klasie ścieralności co najmniej 3. Na tarasie doskonale sprawdza się klinkier, ponieważ jest to materiał paroprzepuszczalny, czyli pozwala na odparowanie wody z betonu, która zawsze się w nim znajduje, w mniejszym bądź większym stopniu. Montując płytki na tarasie należy pamiętać o wielu czynnościach, dzięki którym będziemy cieszyć się pięknym tarasem przez wiele lat. Takimi czynnościami są hydroizolacje, uszczelnienia, dylatacje oraz kleje elastyczne i mrozoodporne, chociaż ta druga właściwość jest zarezerwowana dla większości klejów na rynku. Podobnie jest z mrozoodpornością płytek gresowych, ponieważ praktycznie wszystkie spełniają tę normę. Powstaje pytanie dlaczego okładziny ceramiczne tak często ulegają zniszczeniu na zewnątrz, skoro parametr mrozoodporności jest spełniony? Dzieje się tak właśnie ze względu na wilgoć, która jest skumulowana w posadzce. Podczas wysokich temperatur chce ona odparować i jeżeli nie ma odpowiednich warunków do tego wtedy wysadza ona płytki. Uniknąć tego można poprzez stosowanie hydroizolacji dwuskładnikowej, ponieważ ogranicza ona przedostanie się wody do betonu, oraz pomaga jej odparować. Nie należy jednak mylić tego z folią w płynie, ponieważ ta zabezpiecza tylko przed przedostaniem się wody do podłoża, ale nie pomaga w jej odparowaniu. Ponadto należy stosować fugi cementowe, a nie epoksydowe, ponieważ te drugie blokują swobodny przepływ wody. Ważne są też kleje, ponieważ najprostsza zaprawa elastyczna może nie wystarczyć, a najbezpieczniej powinno się zastosować zaprawę odkształcalną, by była odporna na wszelkie siły zachodzące podczas nagłych zmian temperatur.
 

Dobór płytek

 
Jeżeli chodzi o stosowanie płytek ceramicznych w zależności od podłoża to dzielimy je na dwa rodzaje, czyli glazura i gres, bądź terakota. Ten ostatni rodzaj materiału jest obecnie bardzo rzadko spotykany na rynku. Glazura jest materiałem, który powinno się stosować tylko na ścianach, ponieważ jest miększy od gresu. Ten drugi jest materiałem stosowanym najczęściej w wykańczaniu podłóg, jednak coraz częściej stosuje się go także na ścianach, jednak że należy pamiętać o tym, że ze względu na swoją twardość jest dużo cięższy w obróbce, dlatego też wykonawca weźmie więcej za jego ułożenie. Ponadto ostatnimi czasy panuje moda na coraz większe formaty płytek gresowych, które osiągają obecnie wielkość 160x320 cm. Jednakże nie wszystkie płytki mają identyczne parametry. Różnią się one między sobą klasą ścieralności, antypoślizgowości, a także możliwością ich barwienia w masie. Jeżeli chodzi o ścieralność to w zdecydowanej większości przypadków wystarcza 3 klasa, ewentualnie w pomieszczeniach gdzie często wnosi się piasek powinno się zastosować 4 klasę. Natomiast 5 klasa ścieralności jest dosyć rzadko spotykana i dotyczy najczęściej płytek typowo inwestycyjnych. Klasa antypoślizgowości podawana jest w rozpiętości od R9 do R13. Do większości zastosowań w domu wystarczy poza klasowość, czyli poniżej klasy R9 i samo R9. Ewentualnie ostatnimi czasy producenci płytek ceramicznych coraz częściej tworzą płytki ceramiczne o klasie R10, które dzięki swojej strukturze imitują wiele materiałów, np. drewno i kamień. Trzy ostatnie klasy są zarezerwowane głównie dla obiektów publicznych i na inwestycje. Jeżeli chodzi o łatwość utrzymania czystości w warunkach domowych to graniczną wartością jest R10. Ponadto płytki gresowe dzielimy na szkliwione i nieszkliwione. Jedne i drugie mają swoje zalety i wady. Nie należy jednak mylić płytek szkliwionych z polerowanymi, ponieważ są to dwa różne pojęcia. Szkliwo oznacza bardzo cienką niewidoczną warstwę, która chroni płytkę przed trwałymi zabrudzeniami i może być związana z nadrukiem na płytce różnej grafiki. Ten rodzaj płytek posiada klasę ścieralności, która świadczy o tym po ilu obrotach środka ściernego płytka straci swój kolor. Natomiast płytki nieszkliwione są na całej grubości takie same i to jest ich największa zaleta, ponieważ są one na całej grubości takie same, jednak wymagają impregnacji, tak by nie przyjmowały plam. Płytki nieszkliwione posiadają grafikę na całej grubości, dlatego są tak odporne na ścieranie. Ostatnio producenci płytek ceramicznych coraz częściej wprowadzają na rynek płytki szkliwione z podbarwianą masą, które także posiadają klasę ścieralności, jednakże ze względu na ten sam kolor w przekroju płytki niwelują one widoczność różnych uszczerbień na wierzchu spowodowanych np. przez jakiś przedmiot, bądź wytarcie.

 

Klejenie płytka na płytkę

Istnieje możliwość klejenia płytek ceramicznych na inne płytki ceramiczne zgodnie z zasadami. Po pierwsze należy sprawdzić jakość starej okładziny, jak dobrze ona przylega do podłoża, zastosować grunt do podłoży niechłonnych, który tworzy charakterystyczną strukturę przypominająca papier ścierny, tak by nowa okładzina jak najlepiej przylegała do starej. Ostatnim krokiem jest zastosowanie kleju elastycznego wysokoodkształcalnego klasy C2TE S1.